Co je člověk?

30.09.2010 17:13

 

Co je člověk? Určitě to není jenom tělo, které vidíme. Máme ho proto, abychom se mohli navzájem vidět, abychom se mohli poznat podle tváře, podle způsobu chůze, podle otisku prstů. Je to jakási schránka na člověka. A co tedy vlastně člověk je? Člověk je to, co je schováno v té schránce. Když člověka hodnotíme podle prvního dojmu, hodnotíme vlastně jeho vzhled, šaty, jeho pohyby. A dál už v první chvíli nevidíme.

Když chceme člověka doopravdy poznat, musíme se dívat mnohem hlouběji. Musíme se dívat do jeho srdce, kde najdeme skutečného člověka. Kde uvidíme, jaký ten člověk je, jaký má charakter, jaké jsou jeho postoje.

Na první pohled nám člověk svým vzhledem buď imponuje, nebo nám je nesympatický. Ale na druhý pohled jde jeho vzhled stranou, a my někdy s překvapením zjistíme pravdu o tom člověku. Z toho, co nám byl na začátku sympatický, se vyklubal pěkný podrazák a bezcharakterní člověk. A z toho, jehož vzhled nám neříkal vůbec nic, nebo dokonce nás odpuzoval, se vyklubal milý člověk, plný lásky, soucitu a porozumění. A když vyplave na povrch jeho vnitřní krása, i jeho tvář nám má co říct.

Ludmila Raszková